CICERÓ KÖNYVSTUDIÓ: Tök jó könyvek
BABAY Bernadette: Szerelmes kamaszok
Ha az Élet mesélni tudna, akkor ő lenne a leghazugabb mesemondó. Ugyanis a könyvekben vannak jó mesék és gonosz mesék, de az életben mindez egy jókora összevisszaság. A legjobb pillanatok után minden bejelentés és figyelmeztetés nélkül ránk zuhannak a legdermesztőbb percek, melyek órákká, napokká, végeérhetetlen, időtlen periódusokká nyúlnak. Velem is pont ez történt meg. Csodálatos és virágillatos nyárutó hintáztatta romantikára fogékony lelkemet: melegen és szenvedélyesen sütött a délutáni nap, és én a boldog várakozástól könnyű léptekkel siettem Balázshoz, a Margitszigetre. Előttünk az élet, velünk a szerelem -azt hiszem ez az a pillanat, mely helyben járásra ösztökéli a boldogságot. A SZERELEM A BOLDOGSÁG TARTÓS HELYBENJÁRÁSA. Az egész világ olyan tökéletes volt... És ekkor minden előzetes bejelentés nélkül történt valami borzalom, amitől úgy éreztem, hogy hirtelen szembefordult velem, majd gonoszul lehányt a sors.
BABAY Bernadette: Csélcsap kamaszok
A Ravasz kamaszok és a Szerelmes kamaszok című könyvek folytatása, amelyben Ági és barátainak kedves kalandjai folytatódnak: „Nem vagyok ugyan egy Einstein, de olyan buta sem, mint amilyennek gondolnak. És azt is tudom, hogy ha barnára sülök a Dunaparton, táncolok az iszapban és énekelek a klotyón, akkor azért még nem vagyok egy Michael Jackson – sőt, annak dacára, hogy naplót is írok, mégsem én vagyok a Bridget Johnes...” – írja magáról a könyv főszereplője
BABAY BERNADETTE: Helló, csokicsaj!
Babay Bernadette legújabb ifjúsági regénye Keszthelyen játszódik, ahol két gimnázium diákjai versengenek egymással. Viktor, a történet narrátora tipikus, a tinédzserekre jellemző komplexusokkal küzd: gátlásos, könnyen elpirul, és persze nincs megelégedve a külsejével sem. Amikor – szülei válása miatt – átíratják a város másik gimnáziumába, megismerkedik a “csokicsajjal”, a félvér Karamellával. Kettejük barátságából fokozatosan szövődik szerelem. A regény végén – egy váratlan, drámai szituáció során – Viktor bebizonyíthatja önmaga és Karamella előtt is, hogy talpraesett, bátor és önfeláldozó. A regény a mai fiatalok stílusában íródott, az írónő beleérzéssel és sok humorral ábrázolja a mai tizenévesek hétköznapi életét, gondjait, lelkivilágát.
BABAY BERNADETTE: Hoppá, dől horizont!
A Lancelot várához vezető út próbára tette a kísértetlesők idegeit, hiszen úgy tartja a leányfalui mendemonda, hogy a kriptában lakó, magukra valamit is adó szellemek általában éjfélkor jönnek elő, a lustábbak pedig csak fél egy tájban. Pandóra és Csenge lélegzetvisszafojtva lépegettek a kripta felé, egyik oldalon a bozótost figyelték, másik oldalon a forrást. - Idejárnak hajnalban dagonyázni a vaddisznók – súgta Csenge. - Hát… nem tudom, minek örülnék jobban: a vadkanoknak vagy a kísérteteknek – morogta Pandóra. - Miért, te hiszel a szellemekben? – firtatta Csenge. - Nem, hiszen már tizenhárom éves vagyok! De azért sose lehet tudni… végül is a huszonegyedik században vagyunk, az is elképzelhető, hogy műszellemek vannak, vagy Ufók, vagy tudom is én micsodák – felelte Pandóra. – Mindjárt megérkezünk, pont éjfél van – borzongott meg. A következő pillanatban közvetlen előttük éles hangú huhogás verte fel a csalános csendjét. A lányok megálltak, Csenge közelebb húzódott Pandórához, aki anyásan nyugtatgatta: - Jaj, kicsim, biztos Szabolcsék hülyülnek, ne rémüldözz! - De a hátunk mögül lépteket hallok – súgta Csenge. - Az pedig biztos Peti lesz – legyintett Pandóra. – Na gyere már, mert sose érünk oda. Pedig nem Peti lépkedett a hátuk mögött, és a huhogás sem Szabolcséktól származott. Lancelot várában valaki vagy valakik már várták a kíváncsiskodókat
BABAY BERNADETTE: Bombajó nagyanyó
Jankovich Johanna 15 éves. Apjának jól menő cége tönkrement, ráadásul autóbalesetet okozott, így lőttek a júniusra tervezett kenyai nyaralásuknak. Sőt. Johannának a nyári szünetet vidéken, a nagyapja tanyáján kell eltöltenie. Szerinte ez a 21. század legnagyobb katasztrófája, amely elől okvetlenül menekülnie kellene. Hiszen a tanyán nincsen plazmatévé, DVD lejátszó, internet, videó, hifitorony, számítógép, elektromos fogkefe, masszázszuhany, reformkaja, light kóla, létfontosságú digitális mérleg, arcszauna, szolárium, konditerem stb. Ráadásul még egy tisztességes tükör sincs. Viszont van valaki más.
Patrick Cauvin: e=mc2 Szeretlek
Tizenéves francia fiatalok – koruk szerint még gyerekek, érzéseik és fejlettségük szerint tinédzserek – fergeteges és mély szerelme, botrányokkal és közös szökéssel tetézve, melyre a pénzt tőzsdézéssel, illetve rádióvetélkedőn való nyeréssel teremtik elő..
Catherine Clark: Szívek szállodája Anyja lánya
Az évek óta nagy nézettségű, azonos című tévésorozat végre könyv formában is az érdeklődő olvasók kezébe kerülhet.
NICK EARLS: A barna 48 árnyalata
Humoros, keserédes történet a felnőtté válásról, a szabadság megízleléséről, az első komoly szerelemről és furcsa madarakról. A 17 éves ausztrál Dan utolsó, rendhagyó évét kezdi a középiskolában. Szülei Genfbe költöztek, o pedig Jacqhez, a nagynénjéhez költözik, aki barátnőjével, Naomival bérel házat. Jacq nem hétköznap nagynéni: 22 éves, rövid fekete haja van, egyetemre jár és basszusgitározik. Nem csoda tehát, ha Dan élete alaposan felkavarodik: meg kell próbálnia megtanulni a "túlélést" ebben a számára teljesen más világban, megküzdeni az egyre nehezebb iskolai feladatokkal, a rátörő új érzelmekkel, a legváratlanabb helyzetekkel. A barna 48 árnyalatának már különös címe is utal rá, hogy története csak látszólag hétköznapi: a szerző rengeteg humorral, helyenként finom iróniával, máskor abszurd szituációkon keresztül ábrázolja a felnőtté válás "rögös útjait".
Anne Fine:Apa csak egy van (Madame Doubtfire)
A nagy sikerű és számtalan díjjal kitüntetett regény filmváltozata (főszereplő: Robin Williams) hazánkban is igen népszerű. A kényszerűen női szerepet felvállaló Daniel, és három gyerekének mulatságos története olykor nem csak nevettető, hanem el is gondolkoztatja olvasóit.
Anne Fine: Mi a gubanc, Gülüszemű?
A tizenkét éves Kittyt megkéri osztályfőnöke, hogy vigasztalja meg osztálytársát, Helent, aki elkeseredett, mert elvált anyukája új apukát hozott a házhoz. És azt is rögtön megérti, miért neki kell Helent megvigasztalnia: Kitty ugyanis a Világ Legnagyobb Szakértője az új apukák terén, és mesélni kezd George-ról, a mama új barátjáról, vagy ahogy ő nevezi, a Gülüszeműről, akinek igencsak megnehezítette a családba való beilleszkedést. A regény érzékenyen, frissen és jó humorral mutatja be, milyen nehéz egy kis-kamasznak elfogadni az új családi felállást, illetve egy középkorú férfinak két kislányt. Kitty remek, jó stílusú „mesélő”, nem csoda hát, hogy a regény végén már Helen is optimistábban nézi a világot. Anne Fine: Mi a gubanc, Gülüszemű című regényével elnyerte a Guardian Children’s Fiction Award-ját (Gyermekkönyv-díj) és a Carnegie Medalt.
E. Lockhart: Pasiliszta
Ruby Oliver tizenöt éves és pszichológushoz jár. Bár ez kicsit szokatlan, ne ítéljünk elhamarkodottan: elég nehéz időszakot ért meg az elmúlt tíz napban:
- szakított vele a pasija - szakított vele a legjobb barátnője (Kim) - szakított vele a többi barátnője is (Nora, Tücsök) - valami gyanúsat művelt egy pasival - valami felnőtteset művelt egy pasival - összeveszett egy pasival - megitta élete első sörét (valaki a kezébe nyomta) - és az anyja rajtakapta (aú!) - volt egy pánikrohama (nagyon rémisztő) - elvesztett egy meccset (ő a kapus) - elrontott egy matekdogát (bár ki fogja javítani) - megsértette Meghan érzéseit (még ha nem is igazán barátok) - kivetette magából a társadalom (senki nem ül vele ebédnél) - tele van firkálva a nevével a lányvécé (és ki tudja, hogy mi van a fiúkéban?)
De aggodalomra semmi ok. Ruby azért él, hogy elmesélje.
|