Tudom, a világháborúk eseményei nem túl "kellemes" dolgok, de ha ilyen sok írót megragadott ezeknek borzalmas éveknek az eseményei-nem alaptalanul-, amikat Nektek is valók, nem tétovázok tovább, ajánlom:
Anne Frank: Anne Frank naplója Anne Frank 1942. június 12-e és 1944. augusztus elseje között vezetett naplót. Az volt a terve, hogy később könyvet ír a háborúról, és hű képet fest benne a hollandiai német megszállás éveiről. Korai halála – nem sokkal tizenhatodik születésnapja előtt vesztette életét – megakadályozta terve megvalósításában. Anne Frank naplója örök érvényű olvasmány, egyaránt szól az övéihez hasonló gondokkal küzdő fiatalokhoz, az idősebbekhez, akik szeretnék jobban megérteni őket, és szól mindazokhoz, akik tudni akarják, mi történt a Prinsengracht 263. hátsó traktusában bujkáló családokkal a hitleri megszállás alatt álló Amszterdamban.
Melissa Müller: Anne Frank, egy lány élete Melissa Müller megdöbbentő alapossággal járt utána a tragikus sorsú fiatal lány életének: családi archívumokat, sok száz érdekes levelet, hivatalos és rendőrségi jegyzőkönyveket tanulmányozott át, részletesen elemezte Anne Frank bonyolult összetételű naplóját, felvette a kapcsolatot a szem-és fültanúkkal, felkutatta a családi és történelmi vonatkozású fényképeket. Anne Frank alakja és az ő Naplója ennek a remekbe sikerült életrajznak az elolvasása után kerül igazán méltó megvilágításba.
Bársony Otília: Hol bujkálsz, cinege? Rengeteg könyvet írtak arról, hogy hogyan vészelték át az emberek a HÁBORÚT. Kevés könyv szól arról, hogy a "kismagyarokkal" mi történt. Épp emiatt, kevesen tudnak a kismagyarok létezéséről. Otti Pozsonyligetből érkezik Magyarországra, csaknem 3000 külföldön élő magyar diáktársával. Otti 1942-1944-ig van Magyarországon. Itt a magyar állam gondoskodik róla. Két és fél év alatt rengeteg helyen megfordul. Vajon mi lesz Ottival? 1944-ben hazakerül, vagy a sors más hova sodorja?
Lois Lowry: Számláld meg a Csillagokat! 1943 Koppenhága A német megszállás alatt lévő dán fővárosban él Annamarie Johansen. Barátnője, Ellen zsidó. Egy napon a németek üldözni kezdik a zsidókat. Annamarie és rokonai segítik az ellenállást -természetesen nem nyíltan-, segítik Ellent és szüleit elbújtatni, átvinni Svédországba. Azaz majdnem. A Svédországba való induláskor hiba történik. Ha Annamarie nem ér oda a kikötőbe indulás előtt minden elbukik. Útközben németek állítják meg a lányt. Vészesen közeleg az indulás... Vajon Annamarie odaér...?
Szabó Magda: Abigél Gina, a regény hősnője 1943-ban elbúcsúzik otthonától és azoktól, akiket szeret, mert apja beadja a híres árkodi intézetbe. A kis ötödikes gimnazistát (ma kilencedikes- 8 osztályos gimnázium-) a rideg világ, a szokatlan, kegyetlen törvényeklázadásra késztetik. Ám megtud valamit, ami ami maradásra bírja, és önként vállalja a rabságot... Hogyan igazodik el egy 15 éves lány ebben a felnőtt-titkoktól terhes világban? Vajon hihet-e a naiv diáklegendában, amelyet a kertben álló, korsós leányt formázó szobor alakja köré fon a lányok képzelete? Írjon talán Abigélnek, aki mindig segít a bajbajutottakon?
E. M. Remarque: Nyugaton a helyzet változatlan Ez a könyv az első világháború nyugati frontjának a borzalmairól szól. Egy 1915-ben érettségizett 20 fős fiúosztály egy emberként vonul be katonának. A német hátországból -ahol egy nagy "buliként" hirdetik a katonáskodást- érkezett, frissen kiképzett katonák számára hatalmas megpróbáltatások várnak. Az eredetileg felnőtteknek írt olvasmány- de könnyen olvaható, így bárkinek ajánlom- mindazok számára akik már igen, nem, vagy épp most tanulja az első világháborút ajánlom! Ha megtetszett a köny olvasd el folytatását, a Győztesek és vesztesek- et is!
|